Joshua Nelson

Biografia

cudowne dziecko muzyki gospel

Jako siedemnastolatek po raz pierwszy zaśpiewał pieśni z albumu wielkiej Mahalii zdumiewając niezwykłym podobieństwem swego głosu do głosu Mahalii Jackson.

Występował w salach koncertowych, synagogach, kościołach oraz na licznych koncertach zarówno solo jak i z wielkimi gwiazdami takimi jak: Wynton Marsalis, Billy Preston, Aretha Franklin, Stephanie Mills oraz sławami muzyki gospel: Albertina Walker, The Barret Sisters, Hezekiah Walker, Kirk Franklin, Dottie Peoples, Dorothy Norwood, Vanessa Bell Armstrong, Reverend Timothy Wright and Bobby Jones & New Life.
Partenrował także najbardziej znanej na świecie klezmerskiej grupie The Klezmatics oraz wielkim gwiazdom jazzu m.in.: Cab Calloway i Dizzy Gillespie.

Niezwykle ważne w jego karierze było nagranie "How I Got Over” - pieśni Mahalii Jackson. Niespełna trzynastoletni Joshua został poproszony o wykonanie tego właśnie utworu na pogrzebie wielkiej divy jazzu - Sarah Vaughan. Dwa lata później zaśpiewał "How I Got Over” w New York City`s Lincoln Center podczas JVC Jazz Festival. W efekcie uznany został za kontynuatora twórczości wielkiej Mahalii Jakson (podczas Newport Jazz Festival w 1958 r Mahalia po raz pierwszy zaśpiewała gospel przed ta publicznością).
W 1995 Joshua wraz z pianistą Mahalii - Eddie Robinsonem, z którym wspólnie występował odebrał nagrodę imienia Mahalii Jakson nadaną przez Oklahoma Jazz Hall of Fame.
W 1999 r był jednym z głównych wykonawców podczas konferencji Azusa w Tulusa w Oklahomie. Nagranie z tego koncertu "How I Got Over" wykonane przez Nelsona stało się szybko przebojem w stacjach radiowych w całym kraju. Sukces singla stał się impulsem do nagrania płyty, która nie tylko okazała się sukcesem komercyjnym (ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy), ale także została nominowana do nagrody Gospel Industry’s Stellar.
Dorastając w synagodze dla czarnoskórych Żydów Joshua zdecydował na połączenie liturgicznej muzyki hebrajskiej z afro amerykańskim soulem. Sam Joshua mówi: „Skoro naród żydowski pochodzi z Afryki, muzycznie tam powróci”
Jego pochodzenie oraz wyznanie i liczne podróże do Izraela zainspirowały go to stworzenia własnego stylu muzycznego, który on sam nazywa „Kosher-Gospel" – połączenia tradycyjnej muzyki z amerykańskim soulem.
Jego unikalny talent i elektryzujące wykonania wywołują ogromne wrażenie na publiczności. Joshua tak mówi o swym śpiewie” Chcę aby ludzie usłyszeli mój śpiew i zrozumieli, że nie jest on tylko do wysłuchania, ale jest także przeżyciem duchowym”.

Film
Film dokumentalny "Keep On Walking" jest zapisem niezwykłej historii Nelsona, który połączył kulturalne i religijne aspekty swojego życia, jest kontynuatorem twórczości Mahalii Jackson i swym niezwykłym śpiewem porywa publiczność na całym świecie.
Film był emitowany zarówno w USA w sieci PBS oraz stacjach telewizyjnych w Szwecji, Danii, Francji, Holandii, Japonii, Izraelu oraz we Włoszech. Film otrzymał szereg nagród na festiwalach filmowych m.in. na festiwalu The Newark Black Film (nagroda za najlepszy film). Film był pokazywany na licznych festiwalach filmów żydowskich: The Northampton Jewish Film Festival, The Newark Black Film Festival, The Brooklyn Jewish Film Festival (Brooklyn Academy of Music), The Boston Jewish Film Festival, The Philadelphia Jewish Film Festival, The Berkshire Jewish Film Festival, The London Jewish Film Festival, The Toronto Jewish Film Festival, The Berlin (Germany) Jewish Film Festival, The Copenhagen (Denmark) Jewish Film Festival, The Miami Jewish Film Festival, The Palm Beach Jewish Film Festival, The West Hartford Jewish Film Festival, The Santa Rosa Jewish Film Festival.
Na wielu z nich Joshua Nelson wystąpił z chórem Jubilee (chór tworzą śpiewacy wywodzący się z różnych kultur, ras oraz wielu wyznań).
 
Programy TV
Joshua ma także na swym koncie liczne występy w telewizyjnych programach min.: A+ for Kids” w WWOR-TV, programie Savion Glover “Great, Great Kids”, program z muzyką gospel nagrany w Chicago i prezentowany w programie telewizji CBS (1995-1997, 2005); występy w Black Entertainment Television w programie “Bobby Jones Gospel” (1995-2003).
Joshua Nelson wystąpił także w słynnym Oprah Winfrey Show w grudniu 2004, która powiedziała o jego muzyce: „Nigdy wcześniej nie słyszałam takiego głosu, On obalił mury!”.
 
Koncerty
Joshua daje liczne koncerty w USA i Europie, śpiewał także w Izraelu (wykonuje pieśni w języku hebrajskim). Wykonał m.in. Hatikvah - hymn narodowy w Binyanei Ha`uma Hall in Jerusalem w obecności władz państwowych. Występował także w City of Newark na koncercie upamiętniającym ofiary Holocaustu.
Razem z pianistą Mahalii Jackson Edward Robinsonem dał setki koncertów upamiętniających legendarną Mahalię Jackson .
W 1999 r Joshua Nelson zaśpiewał z towarzyszeniem 5500-osobowego chóru oraz orkiestry dla ponad 30.000 (trzydziestotysięcznej) widowni zgromadzonej w Globe Arena w Sztokholmie w Szwecji . Występował także przed prezydentem Billem Clintonem w Selam, Alabama podczas uroczystych obchodów „Krwawej Niedzieli” upamiętniających wydarzenia z 1965 r
W 2001 wystąpił podczas uroczystego otwarcia Instytutu Studiów Judaistycznych Pedei przed szwedzkim premierem Goran Persson, który nazwał Nelsona ” Ambasadorem pokoju poprzez muzykę”.
Joshua Nelson i The Klezmatics
Joshua wystąpił w 2004r. w Muzeum Żydowskim w Battery Park w Nowym Jorku z słynną klezmerską grupą the Klezmatics. Koncert nazwany “Freedom Songs for Passover,” stał się początkiem współpracy Nelsona z the Klezmatics.
Spotkanie twórców zaowocowało wspólną trasą koncertową w Niemczech w 2004 r oraz nagraniem płyty koncertowej „Freedom Songs”.
Joshua Nelson i the Klemzatics połączyli muzykę żydowską i gospel tworząc zupełnie nowy styl muzyczny.
 
Studia
Joshua ukończył Newark`s Arts High School w Newark, New Jersey, z której wywodzą się także Sarah Vaughan, Melba Moore, Andy Bey, Tisha Campbell, Frankie Negron i Savion Glover. Już w Newark`s Arts High School występował jako solista.
Ukończył także dwuletnie studium oraz program kibbutz w Izraelu na Hebrew Union College i Hebrew University.
Obecnie jest dyrektorem muzycznym w synagodze Hopewell Baptist Church w Newark (dawnej synagodze B’nai Jeshurun) oraz nauczycielem hebrajskiego w szkole Temple Shari-Tefilo Israel w New Jersey.
Joshua przeprowadził także gruntowne studia twórczości Mahali Jackson i innych gwiazd muzyki gospel i często prezentuje na ten temat wykłady. Jest swoistym ambasadorem muzyki gospel prezentując jej oryginalne i tradycyjne formy na całym świecie.
 
powyższy tekst jest skroconym tlumaczeniem materialow ze strony www.JosuaNelson.com

 

Nadchodzące koncerty

Brak koncertów

Przeszłe koncerty

  • 30.06.2005, Zamek w Szczecinie, Szczecin Music Fest 2005,Joshua Nelson

Zapytaj o artystę

Artysta:

Proponowany termin:

Imię i nazwisko / Firma:

Email:

Dodatkowe informacje:

Zamów newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

kup BILET

Tu znajdziesz pełną listę punktów sprzedaży biletów na nasze koncerty. Więcej

GRATISY - KONKURSY

Cyklicznie losujemy darmowe bilety na nasze koncerty oraz inne upominki: płyty, plakaty, autografy. Więcej

Dołącz do nas